piątek, 25 stycznia 2013

Inspiracje!

Jak dotąd prezentowałem głównie nieco starsze grafiki. Podczas poszukiwań znalazłem jednak wiele zupełnie współczesnych przykładów wizualizacji danych z zakresu badań kosmosu.Na początek coś lekkiego, prosta aplikacja dostępna pod adresem http://www.whitevinyldesign.com/solarbeat/. Każdej z planet i planet karłowatych (z jakiegoś powodu tylko dwóch) podporządkowany jest dźwięk, który wydaje podczas przechodzenia różową linię. Możemy regulować prędkość odtwarzania animacji, jednak "melodia" która przy tym powstaje to już tylko i wyłącznie wynikowa prędkości orbitalnej danych ciał. W naszym układzie planetarnym mamy do czynienia z typową sytuacją: im dalsza orbita, tym niższa prędkość orbitalna. Oczywiście większa jest także długość orbity, co powoduje duże dysproporcje między czasami obiegu wokół Słońca, od kilku miesięcy, po setki lat. Animacja ta świetnie to ilustruje, a co więcej zlicza nam okrążenia danych ciał niebieskich i podaje wyniki na dole. Łatwo zorientować się, że licznik Merkurego pędzi jak szalony, podczas gdy nawet przy najwyższym tempie pozostaje nam długo czekać na chociaż jedno okrążenie Plutona czy Neptuna. (na 1030 okrążeń Merkurego przypada jedno Plutona)


Inną ciekawą stroną jest OMG SPACE, podobna do linkowanych przeze mnie w poście Odległości! próba stworzenia modelu Układu Słonecznego online, z zachowaniem skali. Zawiera więcej ciał niebieskich niż którakolwiek z poprzednio podrzucanych przeze mnie stron, ale to co najciekawsze, to grafiki które ukazują się po kliknięciu na dany obiekt astronomiczny. Spójnie przedstawiają one historię eksploracji danego zakątka naszego układu planetarnego, a także zawierają podstawowe informacje o jego orbicie.


Sto lat JPL! Infografika przedstawia wszystkie 100 misji zrealizowanych pod egidą NASA przez Jet Propulsion Laboratory. Odczytując grafikę należy pamiętać, że jednej misji może odpowiadać kilka linii. Dzieje się tak w przypadku gdy misja taka miała odwiedziła kilka ciał niebieskich, lub badała kilka różnych stref w US.Grafiką o podobnym charakterze jest prezentowana poniżej historia wszystkich wypraw sond kosmicznych. Ciężko wyczytać z niej tyle konkretnych informacji co z poprzedniej, niemniej jednak daje już na pierwszy rzut oka pojęcie o proporcjach jakie w tej kwestii istnieją.
Tego typu charakter ma również praca absolwenta Katowickiej ASP, Jacka Malinowskiego, dostępna w wysokiej rozdzielczości tutaj. Ciekawym aspektem tej pracy jest to jak wiele róznych informacji udało się w niej umieścić bez wprowadzania graficznego bałaganu. Mamy tutaj więc, nazwy sond, rok ich wystrzelenia, ich typ i agencje która je wysłała, ale także listę instrumentów badawczych, a nawet dane na temat samego Marsa, skład atmosfery, czy parametry orbity...Brak komentarzy:

Prześlij komentarz