sobota, 12 stycznia 2013

Odległości 2!

W pierwszym poście wykorzystałem porównanie, w którym w identycznej skali umieszczałem obiekty w hipotetycznym modelu Układu Słonecznego. Za punkt wyjścia wziąłem kulę średnicy 1 cm która miała w tym modelu reprezentować Ziemię. Takie porównania, dość często spotykane, uzmysławiają nam nieprawdopodobną pustkę kosmosu, nawet tego pozornie bliskiego. Dzięki tej stronie, każdy zainteresowany może automatycznie wykonać tego typu obliczenia, podając jedynie punkt odniesienia.

Wciąż pozostaje jednak dość prosty sposób na zaprezentowanie wszystkich tych wielkości, mianowicie: przestrzeń i wielkie powierzchnie. Niczego nie trzeba drukować, ani przedstawiać na ekranie, wystarczy wziąć tę centymetrową kulę i ustawić ją te 150 metrów od ponad metrowego Słońca. I jak się okazuje, jest sporo takich miejsc, a mnie zainteresował szczególnie Sweden Solar System, którego centralny punkt, reprezentujący Słońce przedstawiam poniżej...


Ericsson Globe to budynek w Stockholm, pełniący funkcję hali widowiskowej. Forma budynku, 71 metrowej sfery, sprawiła że idealnie nadaje się do takiej roli, ale jednocześnie jej wielkość powoduje wielkie odległości w tym modelu. Modelu o tyle ciekawym, że uwzględnia także planety karłowate i niektórych kandydatów na nie, oraz inne mniejsze ciała niebieskie, a nawet niematerialne granice stref pewnych oddziaływań.

Niesamowita w tym projekcie jest jego skala, bo można śmiało powiedzieć, że zajmuje on praktycznie cały kraj...
Każde z ciał niebieskich reprezentuje jakiś obiekt, bądź rzeźba. Poniżej prezentuje galerię kilku takich obiektów rozsianych po kraju... niezwykłe jest umiejscowienie Sedny, na dalekiej północy, co tak niesamowicie zgrywa się z jej faktycznym położeniu w Układzie Słonecznym, na kompletnych peryferiach. To niemal romantyczne ;)

Merkury, 25 cm, 2,9 km od Globe Arena
Wenus, 62 cm, 5,5 km od Słońca
Ziemia, 65 cm, 7,9 km od hali...
I za ścianą Księżyc, 18 cm średnicy. Piękny moim zdaniem!
Mars i paprotka! Zupełnie jak u nas. 35 cm, 11,25 km odległości
Więcej można znaleźć na stronie tego projektu, a ja zakończę jakże romantycznym dla mnie zdjęciem, Sedny, oddalonej o 810 km, 15 cm kuli.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz